ERGENLER NEZAMAN YETİŞKİN OLUR?

ERGENLER NEZAMAN YETİŞKİN OLUR?

Ergenler ne zaman Yetişkin olur ?

 

Yetişkinlik, insan hayatının gelişim basamaklarından biridir. Yetişkinlik kavramı dünyanın farklı yerlerinde farklı kültürlerde kabul edilmiş kavramdır. Teknolojinin pek uğramadığı toplumlarda yetişkinliğe geçiş evlenme bir kriter olarak  kabul edilmiştir. (Berry 1991) Batılı kültürlerde, bireyin eğitim süreçlerini tamamlaması, iş ve çalışma hayatına başlaması, bireyin kendi ev hayatını kurması şeklinde bir gösterge olarak kabul edilmektedir.

Araştırmalara göre bireyin yetişkinliğe geçişini kişinin kendi davranışlarının, planlarının sorumluluğunu üstlenmesi olarak ifade edilmektedir.

Birçok bilim insanı yetişkinliği kişinin ‘’Sorumluluk becerisinin’’ gelişmesi olarak ifade etmektedir. Peki ergenlere göre ise yetişkinliğe geçiş ‘’Yaş’’la ilgilidir. Onlara göre sorumluluk alma ve yetişkin olma dönemi 20 ya da 21 yaşlarında başladıklarına buna inanıyorlar.

Sonuç olarak birey /ergen ne zaman yetişkin olur.?

Sorusuna vereceğimiz cevap şöyledir;

Ergenler bilişsel ve duyuşsal ve davranışsal olarak sorumluluk becerisine ulaştıklarında ve kendilerini yetişkin gibi hissettiklerinde ergenlikten çıkmış ve ‘’yetişkin’’ olmuş olur.

ÖMER ÖCAL

img

Ömer ÖCAL

Yorumlar

img